Friday, March 22, 2013

Rakupõletus

Ja nüüd kirjutan raku põletusest.

Otsisin netist infot, et teema kohta jääks maha adekvaatne info. Veeb on suur ja lai ja infot seetõttu ka väga palju. Minu jaoks on selle põletamise võlu mustas matis,  tahmanud pinnas. Osade meelest on raku põletuse võlu glasuuri pragudes ja metalses glasuuris.

Wikipeedia kirjutab Raku kohta üsna põhjalikult.

Suures plaanis on tehnoloogia iidne viis kiireks savi põletamiseks.
Sain eelmisel sügisel sellest protsessist täies mahus osa - esimesel kokkupuutel sama aasta kevadel vaatasin vaid pealt ja imetlesin teiste asju, sel korral sain ka oma toodangu ahju pistetud.

Minu esimene rakutöö sai allolev. Kann.  Keerulise saatusega (savipetmise katse vol 1)  lihtne iluasi.
Minu mõtteks oli saada terve kannu väliskülg süsimust kuid tahmatamise protsess ei töötanud sel korral minu kasuks.  Ehk siis järgmisel korral.

Tegemisest:
Savi: valge, samotine kõrgkuumus
Tehnika: rullisin kangaga seintemustri, kleepisin ja voolisin muu osa. Sanga kleepsin haltuura korras. Savi ei jäta siinkohal aga kätte maksmata. Sang lihtsalt kukkus põletamise käigus kannu küljest ära.
Glasuur: kui mu mälu mind ei peta siis sai kasutatud sinist glasuuri (otsi sinist), külgedel on hästi õrnalt läbipaistvat, et triibu faktuur rohkem välja tuleks. Oma vaimusilmas nägin külgi küll matt mustana, sanga/tila ja kaane serva aga läikivana. Saatus aga ei andnud musta pinda. Või et musta pinna sai vaid kaane sisekülg. Ehk siis teisel korral, teise tootega läheb paremini.






 

Loomeprotsess...


 
Glasuuritud kann - üsna üllatav värvivalik arvestades lõpptulemust. Glasuurimine ise ongi kogu selle protsessi juures kõige aukartustäratavam plus ennustamatum. Räägitakse et harjutamine teeb meistriks. Harjutagem siis hoolega.



Gaasileek ahju, tulejutt kaanest välja. See, et seda kõike pimedas tehti oli puhas juhus. 
Aeg oli november ja päev oli lihtsalt lühike. 
Olgem ausad - kogu see tegu on pimedas oluliselt põnevam kui valges ...


Eriti just punaseks põlenud toodang....




Tulipunane kann tulev välja "ahjusoojana"...




leiab tee saepurusse ja sealt juba edasi vette...
ning kui sa oled üritanud savi petta ja liiminud kannu sanga kehvalt, siis juhtub just nõnda. Saad ahju läinud 2 tüki asemel kolm. Minu õnneks on olemas head keraamikaliimid ja kann elab ka remonditud sangaga oma toredat elu.



  






1 comment:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...