Thursday, February 3, 2011

Minu leivanumber linnasega


Alljärgnev on minu läbikatsetused ja tähelepanekud leivateo kohta.
  • Jahuks kasutan üht Lõuna Eesti "kodujahvatuse".
  • Meil töö juurde tuuakse. See on hästi jämeda jahvatusega ja tõsiselt hea. Boonusena on see ka öko - peremees ütles, et naabrimehelt ostab vilja ja ise jahvatab.  Tõesti - ma ei taha sellest tavalisest peenest poejahust enam iial teha. Varasemalt jahud pooleks, nüüd aga teen puhtalt talujahust.
  • Arvesta 500ml vett 1 leivakohta, juhul kui on keskmised vormid. 
  • Sega veidi käesoojast soojem vesi juuretisega, lisa jahu niipalju juurde, et tekiks 10% hapukoor
    Mulle on jäänud tunne, et selline konsistents on parim. Mötserda käega! See on nii mõnus!! Segu pane kaanega potis/kausis põrandaküttega ruumi, tekikuhila alla. Ruum olgu soe. pigem soe kui külm. Minul on leivategu kaanega ahjupotis. Seda on hea mugav kuhu iganes toimetada. Kui kaanega potti ei ole, siis võid panna ka lihtsalt rätiku või kile alla.  
  • Nüüd 12h seisma. Kõige parem on panna leivategu hakkama enne magama minekut ja siis järgmise päeva lõunast edasi toimetada.
  • Järgmisel päeval. Kõigepealt koonda enda kõrvale asjd, mis plaanid leiva sisse panna. Jahu, seemned, linnas, kuivatatud puuviljad, köömned, suhkur ja sool. Kuna leivategu käib kätega, siis keset tegu kuskil sahtlipõhjast seemneid otsida tähendab kas paluda kedagi appi või minna käsi pesema. Mõlemad on ebamugavamad variandid, kui ise enne asjad valmis panna.
  • Kui hästi läks, siis on näha, et leivategu on kenasti mullitav, tõusnud ja siis natuke langenud, lõhnab väga hapult ja maitseb sama hapult. 
  • Hakka lisama nüüd aineid. Soola umbes 2 spl., suhkrut umbes 200g.  Võid vähemaga alustada, kindlasti aga ei tasu soola ega suhkurt karta. Maitse - sa tunned omale sobiva ära. Tegin alul väiksema soolaga ja siis jäi see asi väga lääge. Edasi hakka lisama jahu ja linnasejahu (kuskilt lugesin kunagi et seda võiks panna umbes 3sp. Mina olen pannud rohkem) Linnasejahu teeb leiva tumedaks ja annab nö "musta leiva" maitse ka. Ka tasuks see väikse osa rukkijahuga segada, sest muidu võib see leiva sisse klimpi jääda.
  • Sõtku, lisa jahu ja sõtku ja lisa jahu. Sõtku niikaua kui tekib miski plurts - nagu õhumulli plõks.  Sa kuuled selle ära, kui see tuleb. Peale plumpsu teket võid kindel olla, et oled piisavalt sõtkunud.
    Taigen ise on mõnus paks. Mitte väga tuim.
    Sõrmede vahelt taigent pitsitades jääb sellest kena vagu 
  • Mida vedelam on taigen, seda mullilisem ja õhulisem leib. Paksemast taignast saad aga tihedama leiva.
  • Kui eelnev on tehtud, siis võta juuretis ja pane järgmiseks korraks kõrvale. Ära unusta juuretist võtta!
  • Nüüd võid möllate seemnete, puuviljade jm. Minu lemmikud on praegu kanepiseemned. Panengi lisaks enamasti päevalille- ja kanepiseemneid. Kui meeles on, siis panen ka köömneid. Need pidavat leivagaasi eemaldama.
  • Segu segatud, pane taigen võiga määritud vormi. pool kuni 2/3 vormi ulatuses. Tegin alul küpsetuspaberiga, aga võiga määritud vormis küpsenud leib on kordi parema koorikuga.
  • Silu taigen siledaks. Mina ei silu märja käega, kuigi paljudes kohtades nii just soovitatakse. Võimalik, et siin on ka selle jämeda jahvatuse ja poejahu erinevus. Märja käega siludes jääb leib kuidagi sile ja poelik. Seda enam, et kerkides läheb niikuinii leib siledamaks.
  • Riputa peale seemneid vms. Ma tavaliselt ise panen miskit kliid.
    Vajuta sisse augud. Aukude puudumine ei lase leival kerkida ja
    see hakkab küpsedes mõranema.
  • Kui tahad koorikleiba teha, siis pane umbes 2cm paksune kiht samuti võiga määritud vormi. Tee kahvliga pisikesed täkked sisse.
  • Nüüd eelkerkima. Taas sooja kohta. Viimasel ajal olen pannud küpsetusahju. Nii on see ka laste eest kaitstud. Panen ahju 50C  ja lülitan ahju välja. Kerkida võib ta seal 2-5h. Mida paksem taigen, seda kauem kerkib. Vedel taigen kerkib kiiremini aga sellel on oht häirimise korral sisse vajuda.  Mulle tundub, et jäme jahvatus kerkib ka kauem.
  • Kui vorm on täis kerkinud ja augud kinni vajunud, siis võid vormid tasakesi ahjust välja võtta ja ahju järgi lülitada. Ära vorme raputa ja ära tõmbetuult tekita.
  • Mina küpsetan leiba nii:
    • 15min 250C
    • 10min 220C - siin lisan koorikleiva
    • 10 min 200C
    • 25min 180C
  • Ahju põhja panen veevanni. Sedasi jääb koorik pehmem.
  • Kui leib valmis, siis võta see kohe vormist väja ja jäta rätiku alla jahtuma. Olen lugenud, et leiba peaks vahetult peale ahjust võtmist veega "paitama". Samas olen täheldanud, et kui ahjus on veevann niiskuse tekitamiseks, siis koorik ei vaja peale küpsetamist niisutamist. Olen lugenud  ka et jäta mõneks minutiks leib vormi seisma, aga siis hakkab see minu meelest vormis sees märjaks minema.
  • Enne lõikamist võiks aga leib küll vähe jahtuda kuna alguses on see väga nätse ja halvasti lõigatav.
Lõpuks on ikkagi kõik tunnetuslik ja enda jaoks meeldiv maitse tuleb läbi oma tegemiste ja untsu minemiste.
Minul läks esimene tegu 100% nässu, teine ja kolmas ei olnud ka see, mis oleksin oodanud. Olen leiva M kujuliseks küpsetanud ja täiesti ära ka põletanud.
Räägitakse, et  on normaalne kui esimesed 6 korda leib välja ei tule ning et kõik on kord leiva "sisse kukutanud"  ja mõne leivaga naela seina löönud  :)

Tänaseks olen teinud leiba üle aasta ja teen seda ka edaspidi.

JÄTKU LEIBA!!!!

2 comments:

  1. Triinu leivad ikka head olnud ja palun küllatulekukutset kui jälle nad ahju oled visanud :)

    Mul aga mõned tähelepanekud küpsetamise kohta - et oma ahju pead ikkagi ise teadma-tundma. Mina näiteks ei saa alustada 250 kraadiga, vaid pean 220 panema ja sealt alla 150 peale tulema (esimene kord 250ga kõrvetasin leivad lihtsalt ära) ja veevanni minu ahi ka ei vaja, jäävad liiga nätsked põhjast.

    Kõigile head katsetust!!

    ReplyDelete
  2. Kusjuures, mul jääbki jah see leib heledam, kui enamustel kodutegijatel.
    Samas kõikjal on ka alustamise alguseks öeldud 250C ja 20mintsa. kui ma 20 mintsa hoidsin ja veevanni ei pannud, kõrvetasin ka ära.
    Aga peale seda, kui esimest "kuuma sutsakat" lühendasin javeega pehmendasin, on leivad alt natuke niiskemad ja koorik ikka väga pehmelt krõbe. Olen mõelnud ka, et selle madalama temperatuuriga või lühema ajaga lihtsalt ei jõua alumist koorikut tekkida.
    Vesi on mul vannist tihti kuskil poole peal otsa saanud, samas on pehmus alles.

    Ja tegelikult - jahud käituvad ka väga erinevalt. :)Mäletan et kui esimesi retsepte ise uuurisin,siis mõtlesin, et miks nad kirjutadvad nii umbmääraselt ja nüüd seda kõike üles kirjutades tegin sedasama :)

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...